Andrzejki dla Seniorów

26 listopada 2018

21 listopada 2018r. odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez SMGS skierowane do osób starszych, samotnych, do tych, którym dobra zabawa w gronie znajomych sprawia przyjemność.

Andrzejki to gry, zabawy i wróżby. W naszej tradycji od pokoleń, nie tracą na popularności. Dawniej nasze babcie nie świętowały ,,Andrzejek” wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawiły się oddzielnie, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej było w niej śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary w to, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

My z kolei pamiętamy emocje, które towarzyszyły przy ustawianiu butów w kolejce do drzwi. Wielkim wyzwaniem było również stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz, albo chowaniem pod poduszką mnóstwo karteczek z imionami marząc, że nazajutrz wylosowane zostanie imię swojej jedynej miłości.

Nasze spotkanie uwzględniło wszystkie zasady spotkania andrzejkowego, czyli gry, zabawy i wróżby. W programie również spotkanie z policjantem (omówienie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia). Występ naszego zespołu ludowego ,,Szalibabki”, skecze przygotowane przez członków stowarzyszenia.

Pamiętaliśmy o Narodowym Święcie Niepodległości – zorganizowano warsztaty plastyczne – kokarda narodowa. Efektem pracy udekorowano członków komisji konkursowej. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju wsi  Józefów Duży rozdała nagrody konkursu patriotycznego zorganizowanego w szkołach na terenie naszej gminy. Osoby, które uczestniczyły w grach i zabawach otrzymały ,,drobne”, ale bardzo praktyczne nagrody.

Dziękujemy za współpracę i wsparcie Stowarzyszeniu Kolonia Zachodnia z Serokomli za bardzo smaczny chleb, a Stowarzyszeniu Rozwoju wsi  Józefów Duży za ciasto i pyszne pierogi.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego spotkania. Pracy było wiele: przygotowanie sali, przygotowanie obiadu, ciasta, przygotowanie i przeprowadzenie konkursów, oprawy muzycznej stosownej do wieku uczestników.